دسته‌ها
Uncategorized

اثرات مثبت فعالیت جسمانی بر اوتیسم

به گزارش جام جم آنلاین، علی کاشی، عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در گفتگو با ایسنا در ارتباط با توسعه ورزش در افراد دارای اختلال اوتیسم در کشور، اظهار کرد: اجرای طرح پژوهشی با عنوان تدوین بسته تمرینی جسمانی حرکتی مختص کودکان و نوجوانان دارای اختلال طیف اوتیسم و بررسی تاثیر این بسته در بهبود خصوصیات جسمانی، مهارت‌های روانی حرکتی و کاهش علائم اختلال طیف اوتیسم در پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مدنظر قرار گرفته است.

اوتیسم به چه اطلاق می‌شود؟

وی ادامه داد: اوتیسم به عنوان یک اختلال فراگیر رشدی یک چتر است که جمعی از اختلالات با سبب شناسی متفاوت را در بر می‌گیرد و اختلال‌های فراگیر رشد با آسیب شدید و گسترده زمینه‌های گوناگون رشد مانند اختلال در مهارت‌های تعامل اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی یا وجود رفتار، علایق و فعالیت‌های کلیشه‌ای مشخص می‌شوند و در ادبیات تحقیقی حاضر، استفاده از اختلال طیف اوتیسم در تشخیص این بیماری به جای اوتیسم مطلق رایج شده است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی افزود: با این نگرش آن دسته از افرادی که اختلالات کم‌تری از بیماری اوتیسم دارا هستند نیز در این طیف قرار گرفته و خدمات حمایتی دریافت می‌کنند.

کاشی با اشاره به این که اختلال طیف اوتیسم شامل اختلالات نافذ رشدی است که جایی دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند و شامل اوتیسم آتیپیکال (غیرمعمول)، اوتیسم با عملکرد بالا و سندروم آسپرگر است، بیان کرد: انجمن روانپزشکی آمریکا درباره افراد دارای این اختلال دو موضوع را مهم می‌شمارد و بیان می‌کند که این اختلال منجر به چالش‌های قابل توجهی در مهارت‌های اجتماعی، ارتباطات و رفتار این افراد می‌شود و علاوه بر این یکی دیگر از مشکلات این افراد رفتارهای آسیب‌زا هم‌چون صدمه به خود و پرخاشگری است که در عده زیادی از این افراد به وفور دیده می‌شود و مشکل در ارتباط اجتماعی و علایق خاص و کارهای تکراری از ویژگی های رفتاری دیگر این افراد است.

ورزش چه کمکی به اوتیسمی‌ها می‌کند؟

وی با بیان این که در حال حاضر اگر چه درمان قطعی برای نوع A این اختلال وجود ندارد، گفت: تعدادی از درمان‌ها و مداخلات می‌توانند به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کمک کنند تا مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی خود را بهبود بخشیده و بهتر عمل کنند، علاوه بر این فعالیت بدنی یکی از مهم‌ترین اهداف سلامتی در جمعیت‌های دارای کم توانی‌های رشد است و مزایای فعالیت بدنی افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در مطالعات مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان این که مشارکت در فعالیت بدنی به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های سرگرم کننده با هم‌سالان خود را تجربه کنند و باعث رشد مهارت‌های بین فردی آن‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، برخی نتایج مطالعات گزارش می‌دهند که مزایای متعددی از فعالیت بدنی برای ارتقای سلامت روانی و ذهنی این افراد وجود دارد؛ برای مثال فعالیت بدنی می‌تواند سلامت روان را بهبود بخشد و منجر به عزت نفس، بهبود رفتار مناسب و شادی بیش‌تر در کودکان افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم شود و علاوه بر این، شواهد نیز نشان داده است که فعالیت بدنی تاثیر مستقیمی بر خودکامگی، قدرت و تأثیر مثبت بر توانایی‌های شناختی و سازگاری این کودکان دارد.

کاشی با اشاره به این که مداخلات ورزشی و تمرینی می‌توانند تاثیرات مقرون به صرفه‌تری را از سایر شیوه‌های درمان رفتاری سنتی ایجاد کنند که البته نیازمند در اختیار داشتن متخصصان ماهر و حمایت‌های لحظه به لحظه است، گفت: هم‌چنین تمرینات ورزشی می‌تواند در خانه و یا محیط بیرونی به راحتی اجرا شود و نیازمند تجهیزات بسیار کمی است و تا به حال چندین مطالعه مروری بسیار خوب در خصوص تاثیر فعالیت‌های بدنی و ورزشی بر روی افراد اوتیسم انجام شده است و همه این مطالعات تاثیرات مثبت فعالیت بدنی را روی افراد دارای اختلال طیف اوتیسم نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بیش‌ترین تاثیر گزارش شده متعاقب مداخله‌های فعالیت بدنی در افراد دارای اختلال طیف اوتیسم افزایش مهارت‌های حرکتی، خودگردانی و سلامت در این افراد بوده است و مطالعات دیگری نیز البته مواردی را هم چون بهبود عملکرد زبانی، حسی حرکتی و شناختی را گزارش داده است.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در افراد با اختلال طیف اوتیسم، مزایای قابل توجهی از فعالیت جسمانی با شدت متوسط ‌و شدید شامل بهبود در وضعیت وزن، سلامت قلب و عروق، سلامت روحی و عملکرد شناختی در زمینه‌های مختلف سلامت و در طول عمر، کاهش رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری، خود تنظیمی، بهبود عملکرد کلاسی، بهبود توجه و انطباق، بهبود عملکرد اجتماعی و عاطفی گزارش شده است.

کاشی با اشاره به این که اگرچه محققان مختلف تاثیر تمرینات مختلف ورزشی و فعالیت بدنی را بر کاهش برخی رفتارها و بهبود رشد حرکتی افراد اوتیسم مورد بررسی قرار داده‌اند، عنوان کرد: اما هنوز یک بسته آموزشی کامل برای بهبود همه جانبه خصوصیات رفتاری و جسمانی افراد اوتیسم تدوین و در اختیار محققان و متخصصان این حوزه قرار نگرفته است، بنابراین با توجه به این که ادبیات پژوهشی از مداخله‌های اولیه به عنوان عامل مهمی در بهبود رشد کودکان درخودمانده حمایت می‌کنند و افراد دارای اختلال طیف اوتیسم نیازمند برنامه‌های آموزشی انفرادی و با اهداف کوتاه و بلند مدت هستند در نتیجه شواهد کمی در مورد استفاده از بازی‌های سازمان یافته، تمرینات ورزشی و فعالیت‌های جسمانی مناسب به عنوان یک مداخله در محو شدن و هدایت رفتارهای اوتیستیک این افراد وجود دارد و به همان دلیل تحقیق در این حیطه خالی از اولویت‌های مهم تحقیقی در این حوزه است.

وی با بیان این که یک طرح پژوهشی برای تدوین یک بسته آموزشی تمرینی برای توسعه مهارهای حرکتی، بهبود ترکیب بدنی و کاهش علائم اوتیسم در این افراد است از سوی بنده به عنوان استادیار پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی مدنظر قرار گرفته است، گفت: این بسته تدوین و در یکی از مدارس ویژه اوتیسم نیز به مدت سه ماه اجرا شده است و اثر بخشی آن به تایید رسیده است و نتایج مستخرج از این طرح یک بسته آموزشی تمرینی مختص افراد دارای اختلال طیف اوتیسم است که به عنوان یک بسته کامل می‌تواند مورد استفاده معلمان ورزش، کاردرمانگران، فیزیوتراپ‌ها و تمامی مراقبان و تمرین دهندگان این افراد در وزارت آموزش و پرورش، سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور، سازمان بهزیستی و مراکز خصوصی توانبخشی این افراد و نیز استفاده عملی خانواده‌ها و در عین حال برای اولین بار به عنوان یک بسته آموزشی جامع در اختیار مربیان و معلمان ورزش قرار گیرد تا در آموزش افراد دارای اختلال طیف اوتیسم از آن استفاده شود.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

تشخیص «کرونا» با استفاده از صدای سرفه

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، محققان دانشگاه «کمبریج» برنامه‌ای جدید توسعه داده‌اند که صدای افراد هنگام سرفه کردن و نفس کشیدن را ضبط می‌کند تا به شناسایی افراد مبتلا به «کووید ۱۹» کمک کند.

این اپلیکیشن فعلا به عنوان وب‌سایت «COVID-۱۹ Sounds» در دسترس قرار دارد.

در این راستا همه می‌توانند با مراجعه به این سایت صدای دم و بازدم، سرفه و صحبت کردن خود را ضبط کنند.

این اطلاعات صوتی که در سرورهای دانشگاه کمبریج ذخیره می‌شود، می‌تواند به توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشین کمک کند که برای شناسایی خودکار بیماری «کووید ۱۹» مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محققان پروژه امیدوارند تا حد امکان صدای سرفه و تنفس افراد زیادی را جمع‌آوری کنند.

«سیسیلیا ماسکولو» از دپارتمان علوم رایانه و فناوری دانشگاه کمبریج و محقق ارشد پروژه، اظهار کرد: این پروژه راجع به تشخیص بیماری در لحظه است. ما امیدواریم با داشتن اطلاعات کافی و از طریق صدای سرفه افراد و حتی صدای خودشان، به تشخیص زودهنگام کووید ۱۹ کمک کنیم.

وی ادامه داد: هنوز چیزهای زیادی راجع به کرونا ویروس وجود دارد که ما نمی‌دانیم و در شرایط فعلی که این بیماری همه‌گیر شده است، داشتن اطلاعات بیشتر، بهتر است.

افراد می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت در ابتدا سن، جنسیت و وضعیت پزشکی خود را مشخص کنند و حتی در سایت مشخص کنند که سیگاری هستند یا خیر.

پس از آن باید وجود علائم بیماری «کووید ۱۹» از جمله تب، سرفه خشک، تنگی نفس و نداشتن حس بویایی و چشایی را مشخص کنند.

همچنین در این اپلیکیشن از آن‌ها سوال پرسیده می‌شود که طی ۱۴ روز اخیر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند یا خیر.

در نهایت این افراد باید ۵ مرتبه صدای دم و بازدم و ۳ مرتبه صدای سرفه خود را ضبط کنند.

سپس این جمله را ۳ مرتبه تکرار کنند:«امیدوارم اطلاعات من بتواند به کنترل این ویروس همه‌گیر کمک کند». (I hope my data can help to manage the virus pandemic).

پس از آن این اطلاعات ثبت می‌شود.

وب‌سایت « COVID-۱۹ Sounds» در حال حاضر در مرورگرهای «کروم» و «فایرفاکس» در دسترس است و به‌زودی در قالب یک اپلیکیشن برای سیستم‌ عامل‌های «اندروید» (Android) و «آی‌اواس» (iOS) در دسترس کاربران خواهد بود.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید


وقتی صحبت از دورکاری می‌شود، بسیاری از افراد واکنش مثبتی ندارند. کارکردن ضوابط و شرایط ویژه‌ای دارد که پای‌بندبودن به آن‌ها، از درون خانه کمی غیرممکن است.

بیشتر افرادی که کارهای اداری یا اجرایی دارند، عادت دارند محیط کارشان را با همکارانشان به اشتراک بگذارند و هر روز در محیطی که به عنوان «محل کار» می‌شناسند، حضور داشته باشند. اما گروهی از افراد هم مدت‌ها است با پدیده جذابی به نام دورکاری آشنا شده‌اند.

در مشاغلی که به صورت دورکاری دنبال می‌شود، این شانس را دارید تا از درون خانه، در سفر یا هر کجایی که دوست دارید وظایف کاری خود را دنبال کنید.

این روزها ویروس کرونا باعث شده بسیاری از افرادی که شغل ثابتی دارند، از درون خانه با رییس و همکارانشان در ارتباط باشند.

قرنطینه، تبدیل به تجربه متفاوتی شده که بسیاری از ما با آن بیگانه هستیم.

در نگاه نخست، این سبک کاری کمی دشوار به نظر می‌رسد. اما اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها تجربه مفیدتر و بهتری از دورکاری داشته باشید. با تعدادی از مفیدترین این اپلیکیشن‌ها، آشنا شوید.

TransparentBusiness

 

 

این برنامه تحت وب، شاید یکی از بهترین اپلیکیشن‌هایی باشد که می‌توانید با کمک آن پروژه‌های کاری خود را مدیریت کنید.

اگر یک مجموعه کاری هستید با این برنامه تحت وب می‌توانید ساعات کاری کارکنان را ثبت کنید.

پروژهای کاری هر کارمند مشخص می‌شوند و تقریبا همه پرونده‌های اداری در این برنامه قابل بررسی است.

به عبارت دیگر، با کمک TransparentBusiness می‌توانید شبیه‌سازی مجازی و قدرتمندی از محیط کاری خود داشته باشید. با این حال استفاده از آن تنها برای ۵ کارمند رایگان است.

Chimp or Champ

 

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید

 

برای هر مدیری، میزبان بهره‌وری و توانایی‌های مفید نیروهای انسانی‌اش اهمیت بسیاری دارد. این اتفاق تنها در شرایطی رخ می‌دهد که مدیران بتوانند میزان رضایت کارمندان خود از شرایط کاری را بررسی کنند.

این برنامه تحت وب گزینه بسیار مناسبی برای بررسی وضعیت رضایت و شادابی کارمندان هر مجموعه‌ای لقب می‌گیرد.

فراموش نکنید که در قرنطینه خانگی، شاداب نگه‌داشتن هر کارمندی می‌تواند شرایط کاری او را تغییر دهد.

TeamViewer

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید

 

ویژگی ارزشمند محیط‌های کاری حضوری این است که همه افراد می‌توانند به راحتی با یکدیگر در ارتباط باشند.

بسیاری از آن‌ها ممکن است در یک اتاق مستقر باشند و همین باعث می‌شود دورترین همکاران یک اداره، تنها به اندازه چند اتاق یا چند طبقه بایکدیگر فاصله داشته باشند اما در شرایط دورکاری، ارتباط همکاران بایکدیگر دشوار است.

با کمک این اپلیکیشن که نه تنها نسخه تحت وب دارد بلکه برای سیستم‌ عامل‌های اندروید، آی‌اواس، ویندوز و مک هم عرضه شده می‌توانید به راحتی با همکارانتان در ارتباط باشید.

فایل‌ها و اسنادی که باید جابجا شوند، به راحتی انتقال پیدا می‌کنند. این اپلیکیشن چون با آی‌پی اختصاصی دستگاه شما فعال می‎شود، امنیت بسیار بالایی دارد.

Trello

 

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید

بیشتر افرادی که به صورت گروهی کار می‌کنند، دیوار و یا تابلویی در محل کار خود دارند که همه مسئولیت‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های آینده‌شان را روی آن ثبت می‌کنند.

این میز کار بزرگ و مشترک، وقتی وارد شرایط دورکاری می‌شوید تقریبا بی‌معنا است بنابراین به اپلیکیشنی نیاز دارید که همه آن‌چه نیاز دارید را فراهم کند.

با کمک Trello می‌توانید وظایف هر کارمند را دسته‌بندی کنید و برای آینده آن‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. نیروهای انسانی می‌توانند با یک دیگر در ارتباط باشند و تقریبا محدودیتی برای تعامل وجود ندارد.

خدمت اصلی و لازم این سرویس، کاملا رایگان هستند. می‌توانید آن را برای تلفن‌های هوشمند اندروید و آی‌اواس تهیه کنید و نسخه تحت وب آن هم به راحتی قابل استفاده است.

Noisli

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید

کار کردن درون خانه شاید برای بسیاری از کارمندانی که وضعیت کاری مشخصی دارند، دشوار باشد. آن‌ها در خانه تلاش می‌کنند تا شرایط متفاوتی را تجربه کنند اما گاهی دست‌یابی به این وضعیت تازه، غیرممکن به نظر می‌رسد.

با استفاده از این سرویس که روی سیستم‌ عامل‌های اندروید و آی‌اواس در دسترس است، می‌توانید به صداهای جذاب و باکیفیت هر محیطی که دوست دارید، گوش کنید.

سرویس Noisli برنامه تحت وب جذابی هم دارد. در این سرویس می‌توانید صدای آرامش دریا، سکوت شگفت‌انگیز جنگل یا همهمه کافه‌های شلوغ را پیدا کنید.

FocusBooster

با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، دورکاری را راحت‌تر کنید

 

آن‌چه دورکاری را به فرایند شغلی دشواری تبدیل می‌کند، عواملی هستند که تمرکز کارمندان را کم می‌کنند.

در خانه هر کسی ممکن است صدای زنگ تلفن به گوش برسد و تلویزیون هم می‌تواند حواس شما را پرت کند.

ضمن آن که کنارگذاشتن تلفن هوشمندتان هم به نظر دشوار می‌رسد بنابراین شما نیاز دارید تا تمرکز، انرژی و بازده خود را حفظ کنید تا مشکلی برای فعالیت کاری در خانه نداشته باشید.

این سرویس نه تنها اپلیکیشن مک و ویندوز دارد بلکه تحت وب هم فعالیت می‌کند. با کمک آن می‌توانید زمانی که صرف کارهای اداری می‌کنید را دقیقا ثبت کنید.

میزان فعالیت شما در هر اپلیکیشن را بررسی کنید تا متوجه شوید دقیقا چه میزان از ساعات روز را صرف کارهایی می‌کنید که شاید بدون آن‌ها رسیدگی به امور شغلی‌تان راحت باشد.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

قوانین فوروارد پیام در واتس اپ سختگیرانه تر می شودبه گزارش جام جم آنلاین از مهر، در عصری زندگی می کنیم که انسان ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر بیش از گذشته به اپلیکیشن های پیام رسان متکی هستند و این امر مضراتی دارد که یکی از آنها گسترش اخبار جعلی است. درهمین راستا واتس اپ نیز برای مقابله با گسترش اخبار جعلی اقدام تازه ای در نظر گرفته است.

اگر کاربری در واتس اپ پیامی را دریافت کند که قبلا ۵ بار فوروارد شده باشد، فرد فقط می تواند آن را به یکی از چت های مورد نظر خود ارسال کند.

واتس اپ در یک پست وبلاگی اعلام کرد: شاهد افزایش قابل توجه تعداد پیام های فوروارد شده در پلتفرم خود بوده ایم. هرچند بسیاری از این پیام ها بی ضرر هستند( مانند ویدئوهای کوتاه)، اما این روند به گسترش اخبار جعلی دامن می زند.

در ادامه آمده است: ما معتقدیم برای آنکه واتس اپ همچنان محیطی مناسب محاورات خصوصی بماند، باید روند گسترش چنین پیام هایی کندتر شود.

این نخستین باری نیست که واتس اپ چنین اقدامی را اجرایی می کند. پس از آنکه فیس بوک(شرکت مادر این اپلیکیشن) و واتس اپ در سال ۲۰۱۸ متهم شدند نقش پررنگی در گسترش خشونت در هند داشته اند، واتس اپ تعداد دفعات فوروارد کردن یک پیام را از ۲۰ به ۵ بار کاهش داد.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

نابغه‌ای که باید شناخت (فیلم)

مروری کوتاه بر زندگی شهید سید محمدباقر صدر به بهانه سالروز شهادت ایشان.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

اعلام جدول زمانی برنامه‌های درسی 20 فروردین شبکه‌های چهار و آموزش

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، برنامه تلویزیونی آموزش دروس برای مقاطع مختلف تحصیلی که از طریق شبکه 4 و شبکه آموزش (7) در روز چهارشنبه 20 فروردین به طور زنده پخش می‌شود، به شرح زیر است:

شبکه آموزش

متوسطه دوره اول:

از ساعت ٨ تا ٨:٣٠ درس ریاضی پایه ٩

از ساعت ٨:٣٠ تا ٩ درس ادبیات فارسی پایه ۸

از ساعت ٩ تا ٩:٣٠ درس زبان انگلیسی پایه ٧

برنامه دوره ابتدایی:

از ساعت ١٠:٣٠ تا ۱۱ بازی و ریاضی پایه اول

از ساعت ۱۱ تا ١١:٣٠ بازی و ریاضی پایه دوم

از ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ فارسی و نگارش پایه سوم

از ساعت ١٢ تا ١٢:٣٠ بازی و ریاضی پایه چهارم

از ساعت ١٢:٣٠ تا ١٣درس علوم تجربی و تفکر پایه پنجم

از ساعت ١٣:١۵ تا ۱۳:۴۵ بازی و ریاضی پایه ششم

متوسطه دوم:

از ساعت١۴:٣٠ درس فیزیک پایه ۱۰

از ساعت ١۵ درس فیزیک پایه ۱۱

از ساعت ۱۵:٣٠ درس ادبیات فارسی پایه ۱۰

از ساعت ۱۶ فیزیک پایه ١٢

از ساعت ۱۶:٣٠ ریاضی پایه ١٢ رشته تجربی

از ساعت ١٧ درس هندسه پایه ۱۲

از ساعت ٢٢ درس حسابان پایه ١٢ رشته ریاضی

از ساعت ٢٢:٣٠ درس مدیریت خانواده و سبک زندگی پایه ١٢

شبکه ۴

رشته‌های ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی و فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش:

از ساعت ۸ تا ۸:۳۰ درس دین و زندگی ۱ پایه ۱۰ ادبیات و علوم انسانی

از ساعت ۸:۳۰ تا ۹ درس ریاضی و آمار ١ پایه ١٠ ادبیات و علوم انسانی و‌ علوم و معارف اسلامی

از ساعت ۹ تا ٩:٣٠ درس علوم و فنون ادبی ٢ پایه١١ رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف قرآنی

از ساعت۹:۳۰ تا ١٠ درس روانشناسی پایه ۱۱ رشته ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی

از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ درس عربی زبان قرآن پایه ۱۲ رشته ادبیات و علوم انسانی

از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱ درس اخلاق اسلامی ٣ پایه ۱۲ رشته علوم و معارف اسلامی

از ساعت ۱۱ تا ١١:٣٠ درس استاندارد نرم افزار اداری – پایه ١٠ رشته کامپیوتر شاخه کاردانش

از ساعت ١١:٣٠ تا ١٢ درس تعمیرات سیستم سوخت رسانی جرقه انژکتوری رشته مکانیک خودرو پایه ۱۲ شاخه فنی‌وحرفه‌ایSource link

دسته‌ها
Uncategorized

هشدار سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران در برخی استان‌ها

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی طی هشداری اعلام کرد: از بعد ازظهر امروز (۱۹ فروردین) بارش باران گاهی همراه با رعد و برق در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های سمنان، تهران، البرز و مرکزی پیش‌بینی می‌شود همچنین در ارتفاعات استان‌های اردبیل، گیلان و مازندران بارش برف خواهیم داشت.

بر اساس این هشدار، طی امروز رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و احتمال تگرگ نیز در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

فردا (۲۰ فروردین) نیز بارش باران در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و بارش برف در ارتفاعات این استان‌ها خواهیم داشت همچنین رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد شدید در خراسان شمالی، خراسان رضوی، لرستان، شمال چهار محال و بختیاری، شمال و شرق خوزستان، مرکزی، نیمه غربی اصفهان و سمنان، تهران و شمال ایلام پیش‌بینی می‌شود.

در ادامه هشدار سازمان هواشناسی پیش‌بینی شد که روز پنجشنبه (۲۱ فروردین) در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، شمال ایلام، غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، شمال غرب فارس و شمال کرمان رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و تگرگ رخ دهد.

روز جمعه (۲۲ فروردین) نیز این شرایط در شمال استان البرز، تهران، قزوین، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویر احمد، شمال اصفهان، شرق یزد، مرکزی، همدان، سمنان، شمال یزد، جنوب خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

از این‌رو سازمان هواشناسی هشدار داد که بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، رخداد تگرگ و صاعقه در مناطق مستعد و لغزندگی جاده‌های مواصلاتی کوهستانی دور از انتظار نیست. به همین دلیل از تردد غیر ضروری اجتناب و از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها جلوگیری شود.

مدیریت سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی و انجام اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش سرمازدگی شکوفه‌ها و محصولات کشاورزی از جمله توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

نیازی به صدقه‌ ترامپ نداریم (+عکس)


به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواست تا تحریم‌های نفتی و دیگر محدودیت‌های ایران را لغو کند.

ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی، غنی است. ما نیازی به صدقه‌دادن ترامپ نداریم – کسی که مجبور است دستگاه تنفس مصنوعی را از منابعی که خودش تحریم کرده خریداری کند».

وی در ادامه افزود: «چیزی که ما از او می‌خواهیم، این است که به ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید نیازهایش و کسب و تولید درآمدپایان دهد».

 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، پیشتر هم با ناکام توصیف کردن کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، گفت سوءاستفاده از شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، کریه‌ترین چهره یک دولت معتاد به تحریم است.

ظریف همچنین با درخواست از کشورهای خارجی برای تبعیت نکردن از تحریم‌های آمریکا، گفت آمریکا از تروریسم اقتصادی به تروریسم پزشکی رسیده است.Source link

دسته‌ها
Uncategorized

مدارس و دانشگاه ها كماكان تعطيل است / مراسم اعیاد شعبانیه و مولودی خوانی ممنوع است

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:

باسمه تعالی
اطلاعيه شماره ۵ كميته امنيتي، ‌اجتماعي و انتظامي ستاد ملي مديريت بيماري كرونا

ضمن تقدیر و سپاسگزاری مجدد از همراهی و همکاری عموم مردم در سراسر کشور که تا کنون، منجر به اجرای موفق مراحل مختلف مقابله با بیماری کرونا شده است و با عنايت به تصميمات چهاردهمين جلسه ستاد ملي مديريت بيماري كرونا در حضور رياست محترم جمهوري، به استحضار ملت شريف و عزيز ايران می رساند؛ اجرای طرح كاهش زنجيره انتقال بيماري كرونا (فاصله گذاري اجتماعی) كه از روز هشتم فروردين ماه آغاز شد به ترتیب ذيل الذکر، تا پايان فروردين ماه سال جاري ادامه دارد:

۱- صرفاً افراد بومي ساكن (مقيم) هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غير ساكن، ممنوع است.

۲- خروج افراد غير ساكن براي رفتن به محل سكونت خود بلامانع است. اين افراد در طول مسير اجازه ورود به شهرها را ندارند و از كنار گذرها عبور خواهند کرد.

۳- مدارس و دانشگاه ها كماكان تعطيل است.

۴- پارك ها، ‌بوستان ها،‌ تفرجگاه ها،‌ مراكز تفريحي،‌ استخرها و اماکن مشابه كه محل تجمع افراد هستند كماكان تعطيل است.

۵- فعالیت ادارات دولتی از ۲۳ فروردين ماه با ترتيبات جديد برابر بخشنامه سازمان اداري و استخدامي در خصوص میزان نيروي انساني و ساعات كاري ادامه می یابد.

۶- برگزاري هرگونه تجمع و مراسم رسمي،‌ غير رسمي و مذهبي همچنان ممنوع است.

۷- برگزاري اعياد شعبانيه در قالب برپايي ايستگاه هاي صلواتي، برپايي مراسم، جشن هاي مولودي خواني و نظائر آن ممنوع است.

۸- تردد خودروهاي امدادي،‌ درماني،‌ پليس، حمل بار، كالاها‌ و مايحتاج مردم‌ و همچنین سوخت، کماکان، مشمول ممنوعيت های این طرح نخواهد بود.

۹- تردد كارمندان و ‌كارگراني كه محل سكونت آنها با محل كارشان در نقاط مختلف قرار دارد، با ارائه مدارك شناسايي معتبر بلامانع است.

۱۰- تردد دانشجويان رشته های علوم پزشکی و سایر مصادیق مورد نیاز، تكنسين هاي مخابراتي و دیگر مواردی كه بنا به ضرورت از طريق مراجع ذیربط، هماهنگ می شود، با ارائه مدارك شناسايي معتبر امكانپذير است.

۱۱- درمورد فعاليت اصناف و مشاغل:

الف) مشاغل گروه اول، مطابق اطلاعیه های قبلی به فعاليت خود ادامه مي دهند.

ب) فعاليت مشاغل و ‌صنوف داراي ريسك كم و متوسط که فهرست جدید آن از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت اعلام خواهد شد، در استان ها از تاريخ ۲۳-۱-۱۳۹۹ و در استان تهران از تاريخ ۳۱-۱-۱۳۹۹ مطابق پروتکل ها و شرایطی که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ و جزئیات آن از سوی وزارت صمت اعلام می شود، به صورت تدريجي آغاز خواهد شد.

۱۲- به منظور پیشگیری از بروز مشکلات و سردرگمی برای عموم مردم، تأکید می شود؛ هرگونه اعلام ممنوعیت و یا محدودیت خارج از ترتیبات اعلام شده در اطلاعیه کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی، برخلاف مصوبات این ستاد و فاقد هرگونه اعتبار قانونی است و همه دستگاههای مسئول در سطوح ملی و در استانها، باید صرفاً در حدود مصوبات ابلاغی کمیته، اطلاع رسانی و اعمال قانون کنند.

۱۳- درصورت عدم رعايت هر یک از موارد دوازده گانه فوق الذكر، برابر قانون با متخلفين برخورد خواهد شد.

در خاتمه با تقدیر مجدد از همراهي صميمانه آحاد مردم در اين امر خطير و برهه حساس، و با اعلام اینکه، هرگونه تصمیم گیری جدید متناسب با شرایط پیش رو، رسماً و از طریق صدا و سیما و سایر رسانه های رسمی، به استحضار ملت شریف ایران خواهد رسید، توجه جدی به رعایت پويش در خانه مي مانيم (مگر براي امور واقعاً ضروري) از سوی عموم هموطنان عزیز، مورد تأکید قرار می گیرد.

اميد است با همت عالي همگانی و در ايام مبارك ماه پرفضیلت و پربرکت شعبان، ‌خداوند متعال، رحمت خاص خود را به همه مردم و خدمتگزاران علی الخصوص فعالان بخش درمان و یاوران و پشتیبانان بهداشت و سلامت کشور عنایت فرماید.

کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا مستقر در وزارت کشورSource link

دسته‌ها
Uncategorized

کشف بیش از ۶۰۰ هزار عدد انواع تجهیزات بهداشتی طی ۲۴ساعت گذشته

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سردار محمدرضا مقیمی اظهارکرد: در ادامه طرح تشدید مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای بهداشتی در سطح کشور، همچنان رصد اطلاعاتی مبدأ و مقصد کالاهای بهداشتی در دستور کار پلیس امنیت اقتصادی قرار دارد.

وی افزود: کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با انجام اقدامات اطلاعاتی، انبارها و مراکز متخلف پخش کالاهای بهداشتی را شناسایی و پس از کسب مجوز قضائی اقدام به بازرسی از انبارهای مورد نظر می‌کنند.

رئیس پلیس امنیت اقصادی ناجا خاطرنشان کرد: کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی در بازرسی از واحدهای صنفی، مراکز توزیع و عرضه تجهیزات بهداشتی و انبارها، ۶۱۲ هزار و ۶۷۷ عدد انواع تجهیزات بهداشتی شامل ۴۶۵ هزار و ۱۱۸ عدد دستکش، ۸۰ هزار و ۱۵۰ عدد انواع ماسک، ۶۷ هزار و ۴۰۹ عدد مواد ضدعفونی کننده و انواع تجهیزات پزشکی کشف همچنین ۳۱۰ مرکز عرضه متخلف تجهیزات بهداشتی را نیز پلمب کردند.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات بهداشتی مکشوفه به وزارت بهداشت و درمان و در استان‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌ها تحویل داده شد، اظهارکرد: در این رابطه ۶۴ محتکر دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شدند.

مقیمی در پایان ضمن تقدیر از همکاری مردم در اجرای طرح تشدید مبارزه با احتکار کالاهای بهداشتی از آنان خواست: همواره هرگونه مورد مشکوکی مشاهده کردند، آن را به مرکز فوریت های پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.Source link