انواع مختلف متد های ترمیم دندان

تاج دندانها میتوانند با مواد همرنگ یا ”کامپوزیت“ و یا مواد فلزی یا ”آمالگام“ ترمیم شوند. مواد همرنگ : کامپوزیت، گلاس آینومر و … یک لایه گلاس آینومر برای جلوگیری از تحریک پالپ توسط کامپوزیت. تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان (که عوام به آن عصب دندان میگویند) نرسد، میشود دندان را بدون درمان ریشه (که عموما به آن عصب کشی میگویند) پر کرد.

در مواردی که ناحیه ترمیم کوچک باشد به خصوص اگر در نواحی از دندان باشد که تحت فشار زیادی قرار ندارد، نیروی بسیار کمتری به مواد ترمیمی وارد میشود بنابراین از این لحاظ آمالگام یا کامپوزیت تفاوتی نمیکند. اگر شکستگی بسیار جزئی و کوچک باشد کار ترمیم دندان شکسته شامل گرد کردن و شکل دادن لبه های تیز دندان و صیقل دادن و صاف کردن آن به طوریکه با سایر دندانها همخوانی پیدا کند و شکستگی دندان از نظر زیبایی طبیعی جلوه کند. تراش و برداشتن پوسیدگی: تراش برای آمالگام به صورت یک قیف برعکس انجام میپذیرد و باید حفره رو به شکل گیردار درست نمود.

معمولا از ترمیم با مواد همرنگ، برای دندانهای جلویی (قدامی) استفاده میشود، که از نظر ظاهری رنگی شبیه به دندان اصلی داشته باشد. قبل از اینکه دندانهای بیمار ترمیم شوند، دندانپزشک ترمیمی دندانهای او را از نظر جنس، موقعیت، رنگ و وسعت پوسیدگی، بررسی میکند. در صورتی که دندان خراب در بین دندانهای آسیاب و تحتانی باشد، ماده پرکننده باید مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد و زیبایی آن اهمیت زیادی ندارد زیرا از دید اطرافیان پنهان میماند. در گذشته پر مصرفترین ماده ترمیم دندان، آمالگام بوده که از آمیختن جیوه با یک آلیاژ تشکیل شده و همچنین آلیاژهایی همچون نقره، مس و قلع تهیه میشود.

آیا جیوه موجود در آمالگام ضرر ندارد؟ خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیبهای خارجی بوجود میآید. 3. ونیر های دندانی بهتر است یا ایمپلنت؟ ونیر های دندان بهترین روش ترمیم دندان برای دندان های شکسته و آسیب دیده می باشند. ونیر ها ضخامتی در حدود یکی میل دارند و به چسب های مخصوص بر روی دندان گذاشته می شوند و زیبایی لبخند را در کمترین زمان دوباره به فرد بر میگردانند. کامپوزیت برخلاف آمالگام که به مرور زمان تیره می شود، دچار خوردگی یا ترمیم دندان درد دارد تغییر رنگ نمیشود.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ترمیم دندان در حاملگی لطفا از صفحه ما بخواهید.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.