توصیه‌هایی برای افزایش عمر مفید لپ‌تاپ‌هایمان

[ad_1]

به هر حال چه به‌ دلیل كمك به حفظ محیط‌‌‌زیست، چه به‌خاطر پیشگیری از شیوع كرونا و چه به‌دلیل داشتن برنامه‌های مهم‌تر فعلا تصمیم به خرید یك لپ‌تاپ جدید نداشته باشید، جای نگرانی نیست.

راه‌های بسیاری وجود دارد كه می‌تواند باعث افزایش عمر مفید لپ‌تاپ شما شود. در ادامه به چند مورد مهم در این زمینه و آنچه می‌توانید برای محافظت بیشتر از این دارایی ارزشمندتان انجام دهید اشاره می‌كنیم.

حادثه خبر نمی‌كند

عمر یك لپ‌ تاپ درست مثل یك انسان به‌ عوامل متعددی بستگی دارد: بخشی به سبك‌زندگی سالم، بخشی به خصوصیات ژنتیكی و بخشی دیگر به شانس و تصادف. هیچ روش تضمین‌شده‌ای برای محاسبه عمر یك لپ‌تاپ وجود ندارد و هرگز نمی‌توان با قطعیت گفت یك لپ‌تاپ همان اوایل استفاده خراب نمی‌شود یا می‌تواند برای مدت به‌خصوصی جوابگوی نیازهای شما باشد. حتی ممكن است از وسیله‌ای اصلا درست نگهداری نكنید و بسیار بیشتر از آنچه شما انتظار دارید عمر كند. 

همه ما دوستانی داریم كه لپ‌تاپ‌های قدیمی و شكسته‌ای دارند كه انگار بهتر از برخی سیستم‌های جدید و روزآمد كار می‌كنند و همه ما كسانی را دیده‌ایم كه تنها چند هفته بعد از خرید یك لپ‌تاپ مجبور به استفاده از گارانتی آن شده باشند. بنابراین درنظر داشته باشید توصیه‌های ارائه شده تنها جنبه كلی دارند و درنهایت عمر لپ‌تاپ كاملا دست من و شما نیست.

به‌فكر روزهای بارانی باشید

تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌های شخصی و اطلاعات ضروری از آن توصیه‌هایی است كه كسی جدی نمی‌گیرد، مگر آن‌كه داغ از دست دادن سال‌ها اطلاعات، تصاویر و فیلم‌های شخصی را چشیده باشد. یادتان باشد هرچقدر بیشتر از یك لپ‌تاپ استفاده كنید، مقدار فایل‌ها و اطلاعات غیرقابل‌ جایگزینی شما و نیز احتمال از دست دادن تمام آنها در اثر خرابی لپ‌تاپ قدیمی شما بیشتر خواهد شد. در نتیجه، قبل از هر كار دیگری از تمام فایل‌های شخصی و اطلاعات ضروری سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه كنید تا بتوانید در آینده آنها را احیا كنید. 

نازك‌تر از گل

منظور ما از این عبارت، لالایی خواندن برای لپ‌‌تاپ پیش از خاموش كردن آن نیست، بلكه مقصود لزوم استفاده از عقل و منطق هنگام كار با آن است.

 

مثلا وقتی فرزندتان شروع به پیانو نواختن با كیبورد نازك لپ‌تاپتان می‌كند به‌جای گرفتن عكس و فیلم و گذاشتن آن در اینستاگرام بهتر است به این فكر كنید كه بعد از این نمایش نه‌چندان جذاب چه‌چیزی از كیبورد گران‌قیمت پروانه‌ای مك‌بوك شما باقی خواهد ماند.

 

برخی از موارد دیگری كه بد نیست در نظر داشته باشید عبارتند از:

لپ‌‎تاپ را زیر تابش مستقیم نور آفتاب و در فضای باز رها نكنید.

حیوانات خانگی و بچه‌ها را از آنها دور نگه دارید.

هرگز آنها را در لبه میز و جاهای بلند رها نكنید. (این كار را با هیچ شیء دیگری هم انجام ندهید)

قبل از استفاده دست‌های خود را شسته و ضدعفونی كنید تا انتقال آلودگی، خاك و كثیفی به لپ‌تاپ را به‌ حداقل برسانید.

هرگز دوروبر لپ‌تاپ‌تان چیزی (چه خوراكی و چه نوشیدنی) میل نكنید،درصد بالایی از خرابی‌های لپ‌تاپ‌ها به‌دلیل خوردن و آشامیدن در نزدیكی آنها اتفاق می‌افتد.

اگر هر چندوقت یك‌بار از آن استفاده می‌كنید، لپ‌تاپ را در جای خشك و بدون گردوخاك‌ بگذارید. 

 وقتی در حالت Sleep  قرار دارد رو یا زیر آن را با پارچه و دیگر منسوجات نپوشانید.

همیشه لپ‌تاپ را به برق متصل نكنید و گاهی از باتری هم استفاده كنید تا از خرابی احتمالی آن یا دیگر مشكلات الكتریكی احتمالی باخبر شوید.

در اطراف دستگاه خود سیگار نكشید، هیچ‌چیز مثل دود سیگار باعث افت عملكرد تدریجی سیستم‌های رایانه‌ای نمی‌شود. 

از نظافت غافل نباشید

تمیز كردن درون و بیرون لپ‌تاپ به‌صورت منظم یكی از كارهایی است كه نباید هرگز فراموش كنید. وقتی به‌صورت روزمره و برای مدت طولانی از یك دستگاه استفاده می‌كنید، ممكن است نسبت به تغییرات كوچك ظاهری یا كثیف شدن آن بی‌توجه شوید، درحالی كه نظافت پیوسته بدنه، پورت‌ها و ورودی‌های دستگاه و نیز خروجی رادیاتور و فن‌های لپ‌تاپ می‌تواند در كنار حفظ زیبایی ظاهری سیستم، در درازمدت شما را از هزینه‌های احتمالی تعمیر و نگهداری دور كند. مورد دیگر، رعایت نظافت درون لپ‌تاپ است كه البته منظور ما باز كردن و تمیز كردن قطعات داخلی آن نیست. 

هر از گاهی سری به فایل‌ها و اپلیكیشن‌های نصب شده روی دستگاه خود بزنید، موارد غیرضروری یا بدون كاربرد را حذف كرده و نرم‌افزارهایی را كه به‌صورت خودكار پس از روشن شدن سیستم بالا می‌آیند، محدود كنید. 

البته این كارها تاثیر مستقیم و قابل اندازه‌گیری روی عمر لپ‌تاپ شما ندارند، اما واقعیت این است كه یك سیستم سبك و چالاك كمتر تحت فشار قرار می‌گیرد و هنگام اجرای برنامه‌ها حرارت كمتری تولید می‌كند كه در درازمدت می‌تواند باعث افزایش عمر سیستم شما شود.

 البته هر از گاهی این روش تمیزكاری مقطعی و موردی جوابگو نیست و باید به ‌فكر یك خانه‌تكانی اساسی باشید كه شامل پاك كردن‌هارد، نصب آخرین نسخه سازگار سیستم‌عامل و به‌روزرسانی تمام نرم‌افزارهای Driver  سیستم شما می‌شود.

 

خشایار مریدپور – روزنامه‌نگار فناوری / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *