راهنمای خرید از عطاری آنلاین – خبرآنلاین

قیمت مناسب اجناس عطاری ملکی یکی دیگر از دلایل خرید از این فروشگاه است. با این وجود تلاش یکی از محققان محلی که به تدریس در دانشگاه فرهنگیان تربتحیدریه نیز اشتغال دارد در چارچوب “تاریخ شفاهی” و پژوهش در خاطرات شاهدان نزدیک به آن زمان و همچنین گفتههای بازماندگان یکی از خانوادههای تربتی دستاندرکار عطاری گوشههایی از این تاریخچه ثبت شده است. پژوهشگر محلی تاریخ شفاهی تربتحیدریه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: واکاوی تاریخ عطاری در این خطه ریشه آن را به شهر یزد در دوره زمامداری فتحعلی شاه و خاندانی باز میگرداند که زندگی آنها با دوا، داروهای گیاهی و طب سنتی ایران زمین آمیخته بوده است.

طبق تایید مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، برای کسب آموزش های مورد نیاز اولیه و دریافت مجوز عطاری، گذراندن دوره آموزشی از سوی انجمن علمی طب سنتی ضروری است. تاریخچه این فعالیت صنفی اجتماعی که امروز به یکی از تخصصهای علمی و آکادمیک مبدل شده، آنطور که باید در قالب موازین علم تاریخ به شکلی مستند ضبط، جمعآوری و تدوین نشده است.

وی ادامه داد: این حکیم یزدی پس از آن در حاشیه خیابان جدید آن زمان که امروز بین بانک سپه و بازار سنتی معروف به هادیاوف یا هادیزاده تربتحیدریه قرار دارد کار خود را پی میگیرد و تاکنون نوادگانش با عنوان “گیاهان دارویی مدرسی” در همین مکان کار در حرفه اجدادی خود عطاری خ مطهری را ادامه دادهاند.

محمد شریفیتربتی افزود: ۱۹۶ سال پیش، سر سلسله این خاندان به نام “حکیم سید میرزا امینالدوله مدرسی یزدی” سال ۱۲۰۳ خورشیدی از یزد به خراسان مهاجرت و پس از مدتی تهیه و تجویز گیاهان دارویی در مشهد، به تربتحیدریه نقل مکان کرد و سال ۱۲۴۷ خورشیدی مقارن با دوره ناصری، حجره عطاری خود را در مکانی جنب کوچه کاریز تربتحیدریه برپا نمود. دکتر شیما نصرالهالحسینی با اعلام این خبر گفت: در بازرسی مشترک کارشناسان این اداره با کارشناسان ادارۀ صمت از یک واحد عرضۀ گیاهان دارویی این اقلام کشف و ضبط شد. به گزارش ایفدانا و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، دکتر عباس علیمرادیان معاون غذاو دارو اراک بیان کرد:با پیگیریهای کارشناس واحد فرآوردههای طبیعی، طب سنتی و مکمل، در بازدید نامحسوس تیم بازرسی معاونت غذا و دارو و پلیس اماکن از دو عطاری در شهر اراک، مقادیری محصولات قاچاق و داروی شیمیایی ضبط شد و با حکم دادستانی شهرستان اراک مراکز آن ها پلمب شد.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.