سنجش تراکم استخوان اطلاعات بیشتر برای تشخیص پوکی استخوان را نشان نمیدهد – ایسنا

کیفوز اغلب در قسمت فوقانی ستون مهرهها رخ میدهد و به فرد ظاهر گوژپشت میدهد که تحت عنوان گوژپشتی داوگر (Dowager Hump) شناخته میشود زیرا بیشتر در زنان مسن دیده میشود (Dowager به معنای زن مسن و بیوه است). DXA اغلب در ستون فقرات تحتانی و لگن انجام می شود. دستگاههایی که تراکم استخوان در ستون فقرات یا استخوان ران را اندازه میگیرند دقت بیشتری دارند. کسانی که تخریب استخوان بالایی دارند که با کلاژن اضافی در نمونه ادرار قابل تشخیص است. افراد ریز اندام با استخوان بندی ظریف ( خصوصا زنان)، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. درمان غالبا یک کار گروهی است که شامل یک پزشک عمومی یا متخصص داخلی، یک متخصص ارتوپد ، یک متخصص زنان و یک متخصص غدد میشود. سنجش تراکم استخوان غالبا در زنان سنین یائسگی انجام میشود.

تعرفه تراکم استخوان 1400
اگر پزشک شما کاهش توده استخوانی را تشخیص دهد، ممکن است او آزمایشات بیشتری را برای رد کردن بیماری های دیگری که منجر به از دست دادن استخوان میشوند، مثل استئومالاسی (یک بیماری استخوانی متابولیک که با معدنی شدن غیر طبیعی استخوان شناخته میشود) یا پرکاری پاراتیروئید (پرکاری غده پاراتیروئید) انجام دهد. اگر این عدد به صورت غیر منتظره ای بالا و پایین باشد ، ممکن است نشان دهنده نیاز شما به آزمایشات پزشکی بیشتری باشد. تریپاراتید به صورت تزریق روزانه استعمال می شود. در برخی از کودکان و بزرگسالان ، گاهی اوقات تمام بدن اسکن می شود. از چه معیاری برای تشخیص استئوپوروز در کودکان یا نوجوانان باید استفاده کرد؟ سنجش تراکم استخوان یک روش رادیولوژی ایمن و بدون درد است که تراکم استخوان شما را با اوج تراکم استخوان یک فرد همجنس و هم نژاد شما را که باید در 20 تا 25 سالگی به آن رسیده باشد، مقایسه میکند.

سنجش تراکم استخوان در هنگام شروع یائسگی ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که درمان جایگزینی استروژن برای شما مناسب است یا نه. در صورتی که باردارید یا مشکوک به بارداری هستید، حتما پزشک را مطلع کند. پیش از شروع هر گونه برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. هر چه تراکم استخوان کمتر (پایین تر)، ریسک شکستگی بالاتر. هر چه امتیاز T پایین تر، ریسک شکستگی بیشتر. در بدن هر انسان بافت استخوانی مرتبا توسط سلولهای خورنده استخوان به نام استئوکلاست جذب میشود و در همان حال استخوان جدید توسط سلولهای استخوانساز استئوبلاست جایگزین میشود. تشخیص پوکی استخوان معمولا توسط پزشک بر اساس یک سابقه پزشکی کامل و معاینه بالینی، عکس رادیولوژی استخوان، سنجش تراکم استخوان و آزمایشات تخصصی آزمایشگاهی داده میشود. امتیاز T در افراد دارای پوکی استخوان ۵/۲ – و کمتر است.

تراکم استخوان نرمال
بنابراین، امتیاز ۲/۳- نشانگر تراکم استخوانی کمتر از ۳/۲- است. پوکی استخوان یا بیماری آستیوپروسِس با از دست دادن توده استخوانی ناشی از کمبود کلسیم، ویتامین D، منیزیم و سایر ویتامین ها و مواد معدنی شناخته می شود. در صورت وجود سایر عوامل بر هم زننده در خصوص ابتلا به پوکی استخوان و، بطور همزمان، قرار داشتن در طیف تراکم استخوانی پایین (کاهش نسج استخوان)، خطر بروز شکستگی تشدید می شود. در صورت عدم پیشگیری یا انجام اقدامات درمانی مناسب، روند افزایشی تجزیه استخوان در بدن میتواند منجر به ضعیف شدن و پوکی استخوان شود. سنجش میزان جذب اشعه ایکس دوگانه (DEXA) یکی از دقیق ترین روش هاست اما دیگر روش ها مانند سنجش جذب فوتون یگانه (SPA)، سی تی کمی (QCT)، سنجش میزان جذب رادیوگرافیک و اولتراسوند نیز می توانند پوکی استخوان را تشخیص دهند. و ۱- است. افراد با این امتیاز نیاز به درمان ندارند و کافیست با اتخاذ تدابیر لازم، شامل مصرف مقادیر متناسب کلسیم و ویتامینD و نیز انجام تمرینات وزنه ای، از بروز پوکی استخوان در آینده پیشگیری نمایند.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد تعرفه تراکم استخوان 98 لطفا به بازدید از وب سایت ما.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.