طراحی باندی برای تسریع بهبودی‌ زخم‌های عمیق

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، عوامل خطر در زخم‌های ترمیم نشده مانند احتمال عفونت‌های باکتریایی و از دست رفتن سریع آب بدن در موضع زخم باعث می‌شود استفاده از باند ‌ اهمیت یابد. باندها با ممانعت از عفونت‌های باکتریایی و حفظ رطوبت در موضع زخم، بهبود آن را تسریع می‌کنند.

به منظور تولید باندی مناسب جهت پوشاندن و تسریع در بهبود زخم‌ ‌های عمیق، دکتر حامد دائمی، دکتر محمد صادق نوربخش، سیده سحر حسینی سالکده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان باندی شفاف از جنس تری‌ ‌بوتیل آمونیوم آلژینات با سطحی اصلاح شده از کاتیون‌ ‌های پلی‌ ‌اورتان (CPU) طراحی کردند. سپس ویژگی‌ ‌های فیزیکوشیمیایی این باند به وسیله روش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین امکان بقای سلول‌ها و نحوه بهبود زخم در حضور باند در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است، نشان داد، باند ساخته شده برای بقای سلول‌ها مناسب است و مهاجرت فیبروبلاست‌ها را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، سطح اصلاح شده از کاتیون‌های پلی‌اورتان در برابر باکتری‌های آزمایش شده (استافیلوکوک اورئوس و اشرشیاکولی به عنوان نمونه‌ای از باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی) 100 درصد آنتی‌ ‌باکتریال بوده و اجازه نفوذ به باکتری‌ها نمی‌دهد.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، مقایسه این باند با نمونه‌های کنترل روی زخم‌های حیوانات مدل آزمایشگاهی نشان داد، سطح اصلاح شده از کاتیون‌های پلی‌اورتان به دلیل ممانعت از عفونت‌های باکتریایی، افزایش رسوب کلاژن در موضع زخم و تقویت ایجاد عروق خونی فعال، باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‌شود. نتایج این پژوهش می‌تواند برای تولید نسل جدیدی از باندهای تسریع‌کننده بهبود زخم‌های عمیق مورد استفاده قرار گیرد.

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.