هوشمند سازی خانه های امروزی

سیستم مدیریت هوشمند سازی ساختمان را می توان یکی از بهترین ایده ها و تفکرات عصر حاضر عنوان کرد که هم باعث مصرف بهینه انرژی و بازدهی بالای تجهیزات مورد استفاده در ساختمان می شود و میزان رفاه و آسایش ساکنین و سطح خدماتی موردنظر کاربران را بر مبنای پیشرفت های روز ارتقاء می بخشد. یا برای ایجاد رفاه و آسایش چه اقداماتی در این واحد مسکونی اجرا شده است؟ با توجه به وضعیت فعلی کشور و این که تقریبا 80 درصد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی است، استفاده از راه حل های هوشمند سازی می تواند یک راه ل مطمئن و مطلوب برای برون رفت از بحران آب و مدیریت مناسب آن باشد. برای درک ھوشمند سازی ساختمان باید تعریفی از یک ساختمان ھوشمند را داشته باشیم، ساختمان ھوشمند ساختمانی است شامل محیطی فعال و مقرون به صرفه، بوسیله تجمیع کردن عناصر اصلی یعنی سیستم ھا، ساختار، سرویس ھا و مدیریت و ایجاد رابطه ای یکپارچه میان آنھا که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت ھای متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنھا وفق دھد. در تمام موارد یاد شده ، کاربر قادر خواهد بود با استفاده از تجهیزاتی که در سیستم هوشمند ساختمان در نظر گرفته میشود ، در هر لحظه و با کمک اینترنت ، کنترل کاملی بر روی ساختمان داشته باشد.

شاید ناخودآگاه هم وقتی به یک هایپر مارکت برای خرید روزانه می رویم با برداشتن هر کالایی از قفسه، اولین چیزی که به دنبال آن میگردیم، پیدا کردن قیمت آن روی بسته بندی آن است. به گونه ای که ابتدا سنسورها ، اطلاعات را به مرکز کنترل ارسال کرده سپس مرکز کنترل، اطلاعات را بررسی و با توجه به فرمان های صادر شده برق را وصل یا قطع می نماید. و در فاز فرمان دستور، درخواستی را بر روی خطوط قرار می دهد و فرستنده مورد استفاده در آن ا ز فرکانس رادیوئی با طول موج کوتاه و کم بهره می برد. مدیریت هوشمند ساختمان امکان کنترل روی لوازم زندگی را بیشتر کرده و شامل طیف وسیعی از وسایل خانه می شود. مدیریت هوشمند ساختمان امکان برنامه ریزی هوشمندانه را فراهم می کند و کارها به صورت خودکار انجام می شود. در مورد به کارگیری یک تکنولوژی جدید هم مانند خانه هوشمند ، اولین سوالی که در ذهن ما شکل میگیرد ، هزینه هوشمند سازی ساختمان است . اما در حقیقت، آنها مثل پوستهيی خالی میمانند که باید با اموال و داراییمان پر شوند و آسایشی دوچندان خصوصاً با بهرهگیری از مزایای هوشمند سازی ساختمان برایمان فراهم کنند. پروتکل، داده ها را بین اجزای مختلف ساختمان جابجا می نماید.

لامپ های هوشمند خانه شما را با نور رنگ آمیزی می کند و تنوع دکوراسیون بی نهایتی را برای شما به ارمغان بیاورد. یکی دیگر از پروتکل های خانه هوشمند (Z-Wave) که بر اساس ارتباط دو سویه یا دو طرفه بی سیم یا وایرلس ( امواج رادیوئی RF) طراحی شده است که حاصل اتحاد دوشرکت Zensys و Z-Wave می باشد و با قیمتی در حدود نیمی از قیمت پروتکل های دیگر و با کیفیت انتقال و امنیت بالا و نیازی به تغییرات و سیم کشی مجدد برد هوشمند سازی خانه ساختمان ندارد. به نحوی که بتواند به دلخواه روشناییها را کنترل نماید ، پیش از ورود به ساختمان سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را روشن نماید ، سیستمهای حفاظتی نصب شده در ساختمان شامل دوربین مدار بسته ، دزدگیر ، سیستم اعلام حریق و … بوسیله این پروتکل تمامی سیستمهای موجود در هوشمند سازی ساختمان به صورت منظم و یکپارچه قابل کنترل می باشند. هوشمند سازی ساختمان کنترل کردن تمام تجهیزات ساختمان از تجهیزات موتورخانه گرفته تا سیستم های الکتریکی و مکانیکی آن است. سیستم های خانه هوشمند بر پایه کنترل و نظارت بر دستگاه های الکتریکی کار می کنند.

خانه سبز آرزوی دیرینه انسان برای دست یابی به شرایط ایجاد آسایش و امنیت در زندگی را به خوبی تامین می کند. این فناوری تجهیزات مختلف مانند حسگرها ، عملگرها و پردازنده ریشه یا کنترلر و KNX اینترفیس (رابط ،واسطه های کاربری) موجود را به یکدیگر متصل می کند و از مکانیزم های ارتباطی مانند کابل ها از نوع(TP) یا زوج به هم تابیده، فرکانس یا امواج رادیوئی که KNX -RF نامیده می شود پشتیبانی می کند.این پروتکل دارای قابلیت نصب و آموزش آسان برای کاربران می باشد. برای هوشمندسازی خانه از سنسورهای متعدد و تجهیزات خانه هوشمند استفاده می شود. در کشورهای پیشرفته تقریبا بسیاری از باغچه ها و حیاط خانه ها مجهز به سیستم های هوشمند آبیاری می باشد و با این سیستم تا 60 درصد از هدر رفت آب جلوگیری می کنند. در خانه های هوشمند می توان تجهیزات الکترونیکی آن را از راه دور و نزدیک تنظیم و کنترل کرد.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد هوشمند سازی خانه گوگل لطفا به بازدید از وب سایت ما.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.