واکسن آنفلوآنزا در چه موارد کارایی ندارد؟ / بدن هیچکس در مقابل آنفلوآنزا مصون نیست (+عکس)

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، آنفلوآنزا بیماری بسیار شایعی در فصل های سرد سال است که انواع فراوانی دارد و با علائمی مانند تب، سرفه، ناخوشی، گرفتگی و آب ریزش بینیه همراه است.

ترس ابتلا به آنفلوآنزای کشنده پرندگان و خوکی و شیوع زیاد آن سبب می شود به زدن واکسن آنفلوآنزا روی بیاوریم.

واکسن آنفلوآنزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفلوآنزا است، این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگدر سرنگ های تک دوز است. برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند، توصیه می شود.

واکسن های آنفلوآنزا هم به صورت تزریقی و هم به شکل پاشیدنی داخل بینی وجود دارند. در مورد این بیماری چندین باور غلط وجود دارد ، باورهای رایج غلطی که مردم آن را درست می پندارند و در برخی از موارد از خود بیماری نیز مشکل سازتر خواهد بود.

با وجود همه خبرهایی که در خصوص تزریق واکسن آنفلوآنزا وجود دارد اما این واکسن در مواردی نیز کارایی ندارد:

– برای پیشگیری از بیماری کرونا

– برای پیشگیری از سرماخوردگی

– برای پیشگیری قطعی از آنفلوآنزای فصلی

آنفلوآنزا را دست کم نگیرید

باور اشتباه: آنفلوآنزا خطرناک نیست و یک عفونت ویروسی خفیف می باشد.

درست است آنفلوآنزا خطرناک ترین بیماری دنیا نیست اماجزو بیماری هایی است که سالیانه جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می دهد و حدود 250 الی 500 هزار نفر سالانه به علت این بیماری جان خود را از دست می دهند.

آنفلوآنزای H1N1 برای جوانان خطرناک است و نوع فصلی آن برای آنان که سیستم ایمنی ضعیف دارند و افراد مسن و کودکان خطرناک است.

بدن هیچکس در مقابل آنفلوآنزا مصون نیست

باور اشتباه: بسیاری از افراد بر این باورند چون تا کنون دچار آنفلوآنزا نشده اند در باقی عمر نیز دچار نمی شوند و نسبت به این بیماری مصونند.

آنفلوآنزا بیماری است که توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .بنابراین نمی توان گفت که شما اگر از قبل نسبت به آن مصونیت گذشته داشته اید در برابر انواع جدید آن نیز در امان هستید.

واکسن منجر به بروز آنفلوآنزا نمی شود

باور اشتباه: برخی به اشتباه فکر می کنند که اگر واکسن انفولانزا را بزنند به بیماری آنفلوآنزا دچار می شوند. به همین دلیل این واکسن را که بهترین محافظت کننده در برابر ویروس آنفلوآنزا می باشد را به دلیل ترس و وحشت از مبتلا شدن به این بیماری نمی زنند.

شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد. واکسن آنفلوآنزا حاوی نمونه های مرده این ویروس است که موجب بیماری آنفلوآنزا نمی شود و در صورتی بیماری ایجاد می شود که واکسن زنده باشد.

واکسن آنفلوآنزا عوارض جانبی شدید ندارد

باور اشتباه: برخی از افراد بر این باورند که واکسن آنفلوآنزا عوارض جانبی شدیدی دارد.
برخی از افراد از زدن واکسن آنفلوآنزا به دلیل عوارض جانبی آن امتناع می ورزند و این عوارض را با علائم آنفلوآنزا اشتباه می گیرند در صورتی که عوارض جانبی واکسن بسیار خفیف است و عبارت است از :درد ماهیچه ها ، خستگی ، تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ که در برابر علائم آنفلوآنزا خفیف است و مدت کمتری طول می کشد تا این عوارض از بین برود.

موفقیت واکسن آنفلوآنزا بالاست

باور اشتباه: این باور اشتباه در مبان مردم جا افتاده است که اگر واکسن آنفلوآنزا را نیز تزریق کنید ، باز هم دچار آنفلوآنزا می شوید.

واکسن آنفلوآنزا ایمنی بالایی دارد اگر چه نمی توان گفت که 100درصد تاثیر دارد اما در اکثر افرادی که این واکسن را تزریق نموده اند و زندگی سالمی دارند موفقیت بالایی داشته است. موفقیت واکسن آنفلوآنزا به سن و سلامت شخص و گونه ویروس وابسته است.

واکسن آنفلوآنزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف نمی کند

باور اشتباه: تزریق واکسن آنفلوآنزا سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

این واکسن نه تنها موجب تضعیف نظام ایمنی نمی شود بلکه ایمنی را در برابر ویروس آنفلوآنزا تقویت می کند.

واکسن آنفلوآنزا نه سرماخوردگی!

باور اشتباه: زدن واکسن آنفلوآنزا سبب می شود که دیگر دچار سرماخوردگی نشویم.

اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا مشابه هم است ولی این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند و سرماخوردگی توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفلوآنزا ندارد و واکسن نمی تواند موجب محافظت شما از سرما خوردگی شود.

چه کسانی باید واکسن تزریق کنند؟

سالمندان، کودکان و بچه های خیلی کوچک، افراد دچار بیماری کلیه، دیابت، ایدز، مشکلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم برای پیشگیری از عوارضی نظیر ذات الریه خانم های جوانی که در فصل آنفلوآنزا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری هستند.

نوجوانانی که به دلیل بیماری های خاص آسپرین مصرف می کنند چون ممکن است در صورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر نشانگان Reye قرار گیرند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اوایل پاییز است زیرا بدن فرصت آن را دارد تا قبل از رسیدن زمستان و فصل آنفلوآنزا ایمنی خود را بالا ببرد.

 

واکسن آنفلوآنزا در چه موارد کارایی ندارد؟ / بدن هیچکس در مقابل آنفلوآنزا مصون نیست (+عکس)

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.