چگونه به پایگاه داده Embase دسترسی داشته باشیم؟

وی درادامه به محدودیتهای اخیر پابمد سنترال اشاره و خاطر نشان کرد: پایگاه پابمد سنترال برای نمایهسازی مقالات حتما نیاز به فرمت xml متن کامل مقالات دارد که برای بارگذاری بایستی متن کامل مقاله آمادهسازی میشد اما در سالهای اخیرعلاوه بر این مشخصات، به محتوا وکیفیت مقالات نیز توجه میکند که این موضوع، درخواستکنندگان را با تاخیر و چالشهایی مواجه کرده است. دبیر کمیسیون مجلات علوم پزشکی کشور و رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد:کمیسیون درخواستهای مختلف را برای صدور مجوز مجلات در کمیتههای تخصصی بررسی میکند و بر اساس نیاز جامعه علمی کشور عمل میکند ضمن اینکه مجلات علمی پژوهشی موجود را نیز هر ساله مورد ارزیابی قرار میدهد و نسبت به کیفیت و توانمندسازی مجلات مشاوره و یاری میکند. حروف موجود در نمادهای سبز. همزمان با هفته پژوهش در سال 1397نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران (نوپا) شامل 12 سامانه توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ایجاد شد.یکی از سامانه های کاربردی موجود در نوپا سامانه منبع یاب (ابزاری جهت جستجو و بازیابی منابع اطلاعاتی پزشکی) می باشد .

دسترسی رایگان به پایگاه Embase
تب منابع علمی شامل لیست منابع علمی مختلفی است که وزارت بهداشت مشترک آنهاست و سطح دسترسی به آنها را نمایش می دهد. جستجو منحصر به بررسی اصول MEDLINE، CINAHL، PUBMED، EMBASE و پایگاه داده های کوکران با استفاده از کلمات کلیدی ‘CAM’ در دسامبر 2013 انجام شد، در این بررسی” طب جایگزین’، ‘طب مکمل،معالجه های مکمل، ‘طب سنتی’، ‘طب چینی، ‘طب سنتی چینی، ‘طب سوزنی’، ‘طب فشاری، با منابع زایمان مواجه می شوند «زایش»، زایمان “و” فارغ شدن “. معمولا مقالات با کیفیت رو تو پاب مد و بخش های مختلف تامسون رویترز می تونید پیدا کنید. البته متاسفانه چند وقتیه تو ایران جنون ای اس ای گرفتن اساتید و از اونا به دانشجوها هم منتقل شده. ایندکس یعنی چی؟ یعنی وقتی میری تو سایتشون یه سرچ باکس (قسمت جستجو) دارن که به راحتی میتونی موضوع مورد نظرتو جستجو کنی و چکیده مقالات در مجلاتی که در اون ایندکس میشه رو ببینید. این بررسی اسناد و مدارک کلیدی در ارائه یک مرور کلی برای سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان بالینی می باشد، که در آن بیش از یک بررسی در مورد یک موضوع وجود دارد، که در آن ممکن است نتایج یا نتیجه گیری ها متناقض باشند، مهم است، روش شناسی و یافته های حاصل از بررسی های جداگانه مورد مقایسه و تباین قرار گیرد، و امکان اثبات منسجم ترین شواهد ایجتد می گردد.

سرچ در Embase نتيجهگيري: علیرغم شواهدی که در مرور حاضر مبتنی بر وجود ارتباط بین سواد سلامت و پیامدهای عنوان شده در پژوهش حاصل شد، هنوز نمی توان بر اساس این یافته ها جواب قاطعی برای وجود ارتباط بین سواد سلامت با رفتارهای خودمراقبتی، حمایت اجتماعی درک شده و کیفیت زندگی در بیماران همودیالیزی ارائه داد. یافته ها: در بین 31 مطالعه بررسی شده 10 مطالعه اثر تمرینات مداوم غیرفعال، 12 مطالعه اثر تمرینات هوازی بر توانایی های حرکتی بیماران سکته مغزی پرداختند. چارک های چهارگانه هر مجله Quartile در بهترین گروه موضوعی هر مجله را نمایش می دهد. وی در خصوص روند توسعه کمی مجلات ابراز کرد: در برنامه پنجم توسعه تعهدی مبنی بر افزایش کمی مجلات ایجاد شد که بر این اساس تعداد مجلات از حدود ۱۷۵ مجله در سال ۸۹ به حدود ۳۵۰ مجله در سال ۹۳ افزایش یافت و تعداد مجلات مصوب علوم پزشکی اکنون به ۳۸۸ مجله رسیده است. وی تاکید کرد: سالیانه حدود ۲۰ هزار مقاله در مجلات داخل کشور در حوزه علوم پزشکی به چاپ میرسد که از این تعداد حدود ۲۵۰۰ مقاله در ISI و ۵۵۰۰ مقاله در PubMed و همچنین ۷ هزار مقاله در Scopus میباشد.

دبیر کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور بر ضرورت توسعه کیفی مجلات تاکید کرد و گفت: توسعه کمی مجلات با رشد بسیار زیادی انجام شده است و در برخی موضوعات پزشکی چندین مجله علمی وپژوهشی وجود دارد این در حالی است که توسعه کیفی مجلات نیز امری ضروری است بنابراین در حال حاضر صدور مجوزها کنترل شده و هدفمند بایستی انجام شود با این حال به طور نسبی سالیانه حدود ۱۵ مجوز صدور مجلات جدید صورت میگیرد. اکبری اظهار کرد: رشد بی رویه مجلات باعث کاهش کیفیت مجله میشود زیرا مقالات تخصصی وهیات علمی محدود و مشخص است بنابراین تعداد مقالات نسبت به مجله بایستی هماهنگ و در یک راستا باشد. وی مجلات علمی وپژوهشی را در رشد و توسعه وضعیت علمی، بخصوص علوم پزشکی بسیار تاثیرگذار دانست و ابراز کرد: یکی از شاخصهای رشد علوم پزشکی تعداد مقالاتی است که در پایگاههای معتبر به چاپ میرسند شاهد این امر چاپ ۷ هزار مقاله درScopus است که سهمی قابل تامل در دنیا محسوب میشود و نشان از میزان رشد پژوهش وتحقیقات علوم پزشکی کشور دارد. اکبری به مشکلات و چالشهای مجلات حوزه علوم پزشکی اشاره کرد و اظهار کرد: تاخیر داوری مقالات یکی از معضلاتی است که در این حوزه با آن مواجهایم، همچنین توجه به تعداد ارجاع نکتهای مهم است که در بالا بردن کیفیت مجلات در سطح بینالمللی تاثیرگذار است.

خرید اکانت Embaseبرای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از Embase چیست ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.