کاهش چشمگیر آلودگی هوا در چند شهر بزرگ جهان

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، شهرهای بزرگ که با بدترین وضعیت آلودگی هوا در جهان مواجه بودند، در مدت زمان سه هفته اعمال محدودیت‌های مقابله‌ای با کروناویروس، شاهد کاهش ذرات کشنده آلاینده تا ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته بوده‌اند.

کارشناسان ۱۰ شهر بزرگ در سراسر جهان را مورد مطالعه قرار دادند که میزان نسبتاً بالایی از ابتلا به کروناویروس و اقدامات مقابله‌ای با شیوع این بیماری را اتخاذ کرده‌اند.

این مطالعه سطوح ذرات میکروسکوپی مضر موسوم به PM ۲.۵ را مقایسه کرده است. این آلاینده که قطری کمتر از ۲.۵ میکرومتر دارد، بسیار خطرناک تلقی می‌شود، چرا که می‌تواند در اعماق ریه‌ها نفوذ کرده و به اندام‌های دیگر و جریان خون منتقل شود که خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد.

هفت شهر از ۱۰ شهر مورد مطالعه از جمله دهلی نو، سئول، ووهان و بمبئی شاهد پیشرفت چشمگیر در کیفیت هوا بودند. شهرهایی که همیشه دارای سطح بالاتری از آلودگی PM۲.۵ بوده‌اند، شاهد بیشترین افت سطوح آلودگی نیز بودند.

این گزارش همزمان با پنجاهمین سالگرد روز زمین منتشر شده که امسال بر اقدامات اقلیمی متمرکز شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا در حال حاضر یک بحران جهانی بهداشت است، زیرا سالانه جان هفت میلیون نفر را می‌گیرد. دانشمندان می‌گویند کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای جهانی بهترین روش برای پاکسازی هوا و جلوگیری از مرگ ومیرهای ناشی از آلودگی است.

نویسندگان این گزارش می‌گویند اگرچه انتظار می‌رود آلودگی هوا دوباره با شروع مجدد فعالیت‌های اقتصادی پس از کروناویروس افزایش یابد اما این شرایط خارق‌العاده نشان می‌دهد چگونه تغییرات در فعالیت‌های جوامع می‌تواند تأثیر مهمی بر محیط و هوای تنفسی بگذارد.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، کارشناسان اعلام کردند در حالی که بسته شدن ناگهانی همه کارخانه‌ها و ممنوعیت تردد خودورها در جاده‌ها راه حل پایداری نیست اما می‌تواند راه حلی برای حفظ شرایط جوی در شرایط موجود باشد.

حرکت به سمت منابع پایدار انرژی برای تولید برق، محدود کردن خرید افراد به کالاهای اساسی، انتخاب حالت‌های پاک‌تر حمل و نقل از جمله پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در شرایط شیوع کرونا که آلودگی هوا می‌تواند منجر به افزایش مرگ و میرهای ناشی از این عفونت ویروسی شود نیز توصیه می‌شود.

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *