یافتن داروی گیاهی برای کرونا توهم است/ ویروس کووید ۱۹ پیچیده است

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، سعید نمکی، روز سه شنبه در جلسه کمیته علمی مشورتی مبارزه با کووید١٩ که با حضور رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد، با بیان اینکه توانستیم دستاوردهای قابل توجهی را در عرصه بین‌المللی داشته باشیم، گفت: با توجه به شناخت علمی که از ویروس داشتم برایمان مشخص بود که با پدیده جدیدی روبه‌رو هستیم و باید خودمان را برای هر دگرگونی و تحولی آماده کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه در اواسط اسفند سال قبل نامه‌ای به معاونت تحقیقات و فناوری نوشته و عنوان کردم که با توجه به شیوع کرونا در کشور می‌طلبد تیم‌های علمی به این امر مهم بپردازند افزود: همواره معتقد بودم نباید در تهران بنشینیم و برای همه نقاط مملکت تصمیم بگیریم زیرا همه علم مملکت در تهران نیست و استفاده از ظرفیت علمی استان‌ها بزرگترین مسئولیت ماست.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: نباید تنها در جامعه پزشکی دنبال پاسخ سوال‌هایمان باشیم اما متأسفانه این خواهش

من به درازا انجامید. باید بتوانیم پارلمانی از علمای رشته‌های مختلف مؤثر بر کنترل بیماری در ستاد مرکزی وزارتخانه داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه باید خودمان را برای یک راه سنگلاخی در آینده آماده کنیم زیرا هر کس فکر کند که بهترین مدل درمان و بیماریابی را یافته و اگر در آینده با همین مدل ادامه بدهد موفق خواهد بود، نشان‌دهنده توهم است گفت: باید یک ماه صبر کرد تا بدانیم این ویروس «شتر گاو پلنگ» تحت تأثیر کدام دارو قرار خواهد گرفت.

 

نمکی بیان داشت: من تعجب می‌کنم که گاهی می‌گویند یک داروی گیاهی یا پروتکل درمانی یافته‌اند که حتماً کرونا را درمان می‌کند، این تفکر نوعی توهم است.

 

وی افزود: واکسن سازی کاری تیمی است و هیچ جای دنیا یک یا دو نفر یک واکسن را نمی‌سازند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه انواع مختلفی از این ویروس را داریم، افزود: امیدواریم بتوانیم آن را مدیریت کنیم.
وی با درخواست اینکه افراد از هیچ اظهار نظری دریغ نکنند، گفت: درب این وزارتخانه بر روی همه باز است.

 

وزیر بهداشت در خصوص تأثیر کووید ۱۹ بر سایر بیماری‌ها مانند بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن نیز عنوان کرد: واکسیناسیون تحت تأثیر این بیماری چقدر در استان‌ها افت کرده است و چه باید کرد؟ باید مناطق corona free را برای مردم تعریف کنیم تا با خیال راحت برای دریافت خدمات مادران باردار، واکسیناسیون کودکان و سایر خدمات به درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند. این کمیته‌ها باید کمک کنند که تأثیر کووید ۱۹ بر دیگر بیماری‌های واگیردار و پوشش واکسیناسیون را به حداقل برسانیم تا در آینده مجموعه‌ای از این گرفتاری‌ها به سراغ مان نیاید.

 

نمکی گفت: تحت تأثیر این بیماری، پوشش واکسیناسیون در دنیا به طور متوسط ۲۵ درصد کاهش داشته و ما شاید به ۱۵ درصد کاهش برسیم. این درحالیست که با واکسیناسیون توانستیم شش بیماری مسری را مهار کنیم. اگر به این موضوع توجه نشود، در آینده به سیاه چاله بیماری‌های واگیرداری خواهیم افتاد که همزمانی آنها ما را گرفتار خواهد کرد.

 

وزیر بهداشت در این نشست مجازی خطاب به مسئولین حوزه سلامت، به تأثیر کووید ۱۹ بر بیماری‌های غیر واگیر اشاره کرد و گفت: باید تله مدیسین را برای گروه‌های پر ریسک راه بیندازیم؛ چراکه درصد زیادی از فوتی‌های کرونا دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند. الگو ارائه دهید که در هر استان چگونه می‌توانیم تأثیر کووید ۱۹ بر بیماری‌های غیر واگیر را به حداقل برسانیم و چطور می‌توان بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر را از در معرض قرار گرفتن کووید ۱۹ در امان داشت. همچنین، باید مد نظر داشت که کووید ۱۹ چقدر بر بهداشت روان استان‌ها اثر گذاشته است؟ چه تأثیری بر وسواس و از طرفی بی خیالی داشته و در مجموع چقدر بر بهداشت روان خانواده‌ها اثر گذاشته است؟

 

وی با بیان اینکه ۴۶ درصد از ابتلاها در زنان خانه دار به دلیل مهمانی‌ها است، تاکید کرد: باید هنرمندان، صدا و سیما، اهل هنر و قلم به میدان آیند تا در آینده پدیده غم انگیزی به نام تخریب بهداشت روان در اثر این ایزولاسیون ها را شاهد نباشیم. باید برای بهداشت روان پریشان مردم راهیابی کنیم. در رابطه با معیشت مردم و سلامت باید با اقتصاد دانان و متخصصان علوم اجتماعی کنار هم جمع شویم و ببینیم چگونه می‌توان این موضوع را کنار هم مدیریت کرد.

 

وزیر بهداشت درباره مراسم محرم نیز بیان کرد: ماه محرم در پیش است؛ ماه عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین که از کودکی وقتی در آغوش مادر بودیم در روضه امام حسین (ع) اشک گرم مادر بر سیمای ما می چیکید و ما با این عشق بزرگ شدیم. اما امسال چطور باید این مراسم را برگزار کنیم که سلامت به عنوان توصیه بزرگ دینی و مذهبی رعایت شود و مردم هم احترام به عزای امام حسین (ع) را داشته باشند. باید در این زمینه راهکار داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر لزوم استفاده از دستاوردهای دنیا در رابطه با ویروس کرونا گفت: امروز بدون ارتباط جهانی، این پاندمی برطرف نخواهد شد.

 

وزیر بهداشت در خصوص واکسن کرونا و اقدامات ایران در این زمینه نیز گفت: در گوشه گوشه کشور روی بحث واکسن کرونا کار می‌کنیم. اهل لاف زنی نیستم و هر حرفی که بالای ۹۰ درصد به آن اطمینان نداشته باشم، به مردم نمی گویم. درباره واکسن باید بگویم که در گوشه گوشه کشور در این زمینه کار می‌کنیم و در ساخت واکسن از خیلی از افراد مدعی در دنیا عقب نیستیم. اما چند سوال جدی پیش روی همه قرار دارد؛ اول اینکه واکسن چقدر می‌تواند روی بیماری مؤثر باشد؛ چراکه سارس و مرس نشان دادند که واکسن چندان کارساز نیست. همچنین ایمنی ناشی از واکسن چقدر می‌تواند استمرار داشته باشد؟ آیا مانند آنفلوانزا می‌توان گفت سالی یک واکسن کافی است؟ هنوز نمی‌دانیم باید ایمنی همورال را تقویت کرد یا ایمنی سلولی یا هر دو را. هیچکس نمی‌تواند جواب قاطع به این سوالات بدهد.

 

واکسن سازی کار تیمی است

 

وی افزود: اما می‌دانیم که واکسن به امسال نمی‌رسد و در مورد کشورهایی که این ادعا را دارند به شدت مردد هستیم و ادعایشان خالی از واقعیت است. در زمینه واکسن هم باید در استان‌ها کار کنند و اطلاعات را با هم در میان بگذارند. واکسن سازی کاری تیمی است و استان‌ها باید با هم مشارکت کنند تا بتوانیم به عنوان یکی از اولین کشورهایی که در رابطه با ساخت واکسن جلو خواهیم رفت، اعلام موجودیت کنیم.

 

وزیر بهداشت عنوان کرد: من به این مجموعه مشورتی قوی در استان‌ها ایمان دارم. ما یک راه طولانی در پیش داریم؛ امواج گوناگونی از این ویروس و تأثیرات آن بر سایر فیلدهای کشور داریم که امیدواریم بتوانیم آن را مدیریت کنیم. درب این وزارتخانه به روی همه اندیشه‌ها و گفتمان‌ها باز است و امیدوارم با گفتمان چند سویه موارد را مدیریت کنیم.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: موتاسیون (جهش) ویروس را جدی بگیرید. خواهشم آن است که همکاران من نمونه‌های استانی را مرتب پیگیری کنند که آیا این همان ویروس ووهان است یا اتفاق جدیدی در آن می‌افتد. این پیام شما برای ما بسیار مهم است. ما باید بدانیم خودمان را برای چه شرایطی آماده می‌کنیم. اگر ویروس در پاییز و زمستان به سمت خاموشی می‌رود باید بدانیم، اگر هم به سمت چکشی می‌رود، آن را هم باید بدانیم.

 

وی افزود: اگر در قم و گیلان پیک جدید داشته باشیم، نشان از تفسیر متفاوتی است که در فارس و کرمان داریم. ما نباید در سیاه چاله‌ای بیفتیم که از پیش ندیدیم و حق خطا نداریم. باید با آمادگی کامل به سمت رصد ویروس برویم و اولین تغییر را گزارش کنیم. ممکن است با تغییر موتاسیونی جدید مجبور شویم تصمیمات سنگین ملی بگیریم.

 

تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت طب گیاهی

 

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت طب گیاهی، سنتی و آلترناتیو، گفت: باید طب گیاهی، سنتی و آلترناتیو مدیسین را مانند دنیا جدی بگیریم. نه با دم کرده و جوشانده شفابخش، خودمان را دست عطاری‌ها و شارلاتانیزم این قضیه بدهیم و نه اینکه این بحث علمی را کتمان کنیم که هربال مدیسین آلترناتیو به کمک درمان در همه دنیا آمده است. چینی‌ها هم از آن استفاده کرده اند. خواهشم این است که حتماً همکاران دانشمند طب سنتی و طب گیاهی را کنار خود داشته باشید؛ کما اینکه اکنون هم تعدادی کلینیکال ترایال در این زمینه داریم.

 

وی درباره امکانات برای ایزوله کردن مبتلایان نیز گفت: این که چقدر قابلیت ایزوله افراد را داریم نیز مهم است.
وزیر بهداشت گفت: باید هنرمندان، صدا و سیما، اهل هنر و قلم به میدان آیند تا در آینده پدیده غم انگیزی به نام تخریب بهداشت روان در اثر این ایزولاسیون ها را شاهد نباشیم.

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.