10 روایت هولناک از تغییرات مرگبار کرونا

[ad_1]

ظرفیت بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران تازه تکمیل شده‌است، پارکینگ و را‌هروهای مراکز درمان اشغال شده‌اند،‌ دفن جنازه‌های کرونایی در بهشت زهرا رکورد 75 روزه‌اش را شکسته است، ویروس کرونا راهش را به روستاها باز کرده و شیوع در روستاها رو به افزایش گذاشته است.

این بار قربانیان کرونا انتخاب نمی‌شوند،‌ از کودک ده ساله هرمزگانی بدون هیچ بیماری زمینه‌ای بگیرید تا جهش عجیب ابتلای جوانان به این ویروس، نشان می‌دهد دیگر سن و سال مطرح نیست.

کادر درمانی خسته است،‌ تاب و توان ندارد،‌ رمقی برایش نمانده و هر روز از میانشان یکی کم می‌شود. رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان به کمترین میزان خود از ابتدای شیوع رسیده است! مراسم عروسی و عزا اما برقرار است! دیروز 200 خانواده در ایران سیاه پوشیدند.

۱ کرونا علیه کودکان

کرونا پیر و جوان نمی‌شناسد. همه فرضیه‌های گذشته در رابطه با عدم ابتلای کودکان به ویروس مرگبار کرونا را فراموش کنید. سهم کودکان در آمار قربانیان هرروزه هم سهم کمی نیست.

رئیس بیمارستان کودکان مفید می‌گوید بسیاری از کودکان مبتلا ویروس را از والدین یا همبازیان‌شان در تجمعات و مهمانی‌ها گرفته‌اند.

در همان بحبوحه فرضیه «کودکان مبتلا نمی‌شوند» صندوق کودکان سازمان ملل متحد یونیسف «درباره امکان مرگ روزانه 6000 کودک بر اثر کرونا» هشدار داده بود.

حالا و با گذشت دو ماه از آن هشدار آمارهای ابتلای کودکان آرام‌آرام به سطح هشدار یونیسف نزدیک می‌شود.

همین دیروز فرماندار نیشابور اعلام کرد سه کودک مبتلا به ویروس حاصل شرکت در یک مراسم عروسی این شهر بوده‌اند.

پیشتر از آن هم خبری آمده‌بود که در هرمزگان نوزادی ۱۱ماهه به دلیل ابتلا به کرونا و بدون بیماری زمینه‌ای فوت کرد. آمارها نشان از ابتلای 15درصدی کودکان به ویروس کروناست؛ آماری که البته لحظه‌به‌لحظه بالاتر می‌رود.

۲ ظرفیت تکمیل است

ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها تکمیل شده‌است. نگاهی به عکس‌ها و تصاویر منتشرشده از وضعیت این بیمارستان‌ها نشان می‌دهد در چه وضعیتی قرار داریم.

دیروز دانشگاه‌های علوم‌پزشکی شیراز،‌ آبادان،‌ مشهد، ارومیه، گنبدکاووس، ‌سنندج، البرز، لرستان،‌ زاهدان، کاشان و اهواز از تکمیل ظرفیت بیمارستان‌هایشان گفته‌اند.

نه که محدود به همین شهرها باشد بلکه تهران پیش از این 4000 تخت بیمارستانی ویژه‌ کرونایش پر شده‌بود. به مفهوم واقعی کلمه جایی برای پذیرش بیمار نیست.

روی صندلی‌های پارکینگ بیمارستان مسیح دانشوری تهران حالا مملو از کپسول اکسیژن است،‌ چراکه جایی برای بیمار نیست.‌

رضا جلیلی، عضو ستاد مبارزه با کرونای استان تهران می‌گوید تکمیل ظرفیت‌ تخت‌های بیمارستان یعنی یک قدم تا یک فاجعه تمام‌عیار باقی‌مانده‌است.

۳ بهشت کرونا

آمار دفن در بهشت‌زهرا یکی از منابع آماری مهم و متمرکز در زمینه مرگ‌ومیر در شهر تهران است. دیروز در صحن شورای شهر اعلام شد تعداد دفن روزانه بر اثر كرونا به ۷۰ نفر رسیده‌است درحالی‌که این تعداد تا ۱۹ نفر کاهش هم یافته بود.

آمار دفن 70 نفر در یک روز در حالی از سوی محسن‌هاشمی اعلام شد که از سوی دیگر وزارت بهداشت تعداد قربانیان روز مورد اشاره را 160 نفر عنوان کرده بود.

به این مفهوم که 70 نفر از 160 نفر کشته کرونا تنها در تهران بوده‌است! سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا هم این آمار را نگران‌کننده خوانده و گفته «آمار و ارقامی را شاهدیم که در ۷۵ روز گذشته بی‌سابقه است و اگر رعایت نشود، تهران به شرایط سخت بازخواهدگشت».

۴ طغیان کرونا در روستا

جایی مصون از ویروس کرونا نیست. هولناکی ویروس مختص شهرهای بزرگ نیست، تهران که رکورد مبتلایان و قربانیان ویروس را در کشور دارد، اما هولناک‌تر شنیدن خبری بود در شیوع این ویروس در روستاهای ایران.

آن‌طور که فرمانده رامشیر می‌گوید حضور یک مبتلا در یکی از روستاهای این شهر منجر به شیوع گسترده این بیماری در دو روستای مجاور شده است. در این زمینه هم نگرانی مقامات وزارت بهداشت و درمان در حال افزایش است.

رضا ملک‌زاده، معاون وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد: در گام‌های بعدی شیوع کرونا، یکی از نگرانی‌های ما مربوط به ابتلای روستاییان است، زیرا بیماری کرونا در حال حرکت به سمت روستاهاست و رسیدگی در آنجا هم دشوار خواهد بود.

حالا آمارها نشان از گسترده شدن فراگیری این ویروس در سطح روستاها دارد. محدودیت وضعیت بهداشتی در روستاها قطعا به تلفات بیشتر قربانیان این ویروس می‌انجامد.

۵ خطر به جوانان نزدیک است

کودکان مبتلا نمی‌شوند، ‌جوانان ایمن هستند،‌ آنها که بیماری زمینه‌ای ندارند، مصون هستند و … آمارها و گفته‌های تازه مسؤولان نشان می‌دهد همه این فرضیه‌ها نادرست است.

به نظر می‌رسد تغییر در رفتار این ویروس ایجاد نشده است و از ابتدا همه اقشار شامل شرایط ابتلا به این ویروس بودند.

بیشتر بیماران بدحال در تهران را حالا جوانان زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند. در مشهد آن‌طور که رئیس بیمارستان فوق تخصصی دکتر علی شریعتی مشهد می‌گوید: « گروه سنی ۴۰ تا ۶۰ سال بیشترین مبتلایان بستری به کرونا را در بیمارستان شریعتی مشهد شامل می‌شوند.» شیوع این ویروس در مشهد این شهر را در آستانه یک فاجعه انسانی قرار داده است. بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم افزایش مبتلایان جوان به کرونا را چشمگیر توصیف کرده و گفته :« کرونا در اصفهان سیر صعودی دارد و سن مبتلایان کاهش و مرگ و میر در جوانان افزایش یافته است.»

۶ خط مقدم در خطر

تنها در استان هرمزگان 934 نفر از کادر درمان پزشکی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این آمار در گلستان 200 نفر، البرز 246 نفر و در استان فارس 400 نفر بوده است. همین دیروز سعادت سجادیان، از کارکنان بخش رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت. او ۳۷ ساله بود و هیچ سابقه بیماری زمینه‌ای نداشت. آن‌طور که لقمان خسروپور، سرپرست فرمانداری بوکان در آذربایجان‌غربی هم گفته ۴۰ نفر از کادر درمانی یک بیمارستان در این شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. وضعیت با آنچه در اسفندماه جاری بود تفاوت‌های اساسی کرده است. دیگر از راه‌اندازی چالش‌های امیدبخش خبری نیست، کادر درمانی بیمارستان‌ها دیگر توان روی پا ایستادن ندارد چه برسد بخواهد چالشی موزون به راه بیندازد! علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هم خطر خستگی تیم مدافعان سلامت را یکی از مسائل نگران کننده در دوران شیوع کرونا دانسته است.

۷ پروتکل‌ها را جدی بگیریم

رعایت پروتکل‌های بهداشتی و میزان کشته‌های کرونا دو سر یک الاکلنگ است. پایین رفتن یکی موجب بالا رفتن سر دیگر می‌شود. سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان هم اعتراف تلخی دارد. او به عدم موفقیت طرح اجرای پروتکل‌های بهداشتی میان اصناف مختلف اشاره کرده و گفته است: «اجرای پروتکل‌ها در روزهای اول بیش از ۸۵درصد بود و حالا به زیر ۱۰درصد رسیده است.» جالب است 85درصد مردم، پروتکل‌های بهداشتی را وقتی رعایت می‌کردند که میزان کشته‌ها در روز، نصف این آمار چند روز اخیر بود؛ اما حالا رعایت این پروتکل‌ها در حالی به زیر 10درصد رسیده که برای اولین بار قربانیان این ویروس به 200 نفر در روز رسیده است.

۸ بریز و بپاش با کرونا

برگزاری مراسم عروسی و عزا به یکی از کانون‌های شیوع ویروس کرونا در ایران تبدیل شده است. همین چند روز پیش می‌توانستید به‌راحتی هر چند دقیقه یک‌بار صدای بوق خودروی عروس را در خیابان‌های پایتخت بشنوید. آن‌طور که مسؤولان وزارت بهداشت می‌گویند به طور میانگین نیمی از افراد شرکت‌کننده در یک مراسم عروسی مبتلا به ویروس می‌شوند. تالارها بسته است، اما مراسم‌ به شکل خانگی برگزار می‌شود. حالا نیروی انتظامی گفته مردم می‌توانند برگزاری این مراسم‌ را گزارش کنند. برگزاری مراسم عروسی در حالی اتفاق می‌افتد که کارشناسان می‌گویند در صورتی که افراد بیش از ۱۵ دقیقه در یک محیط سربسته و شلوغ و مراسمی مثل عروسی حتی با ماسک حضور پیدا کنند، شانس ابتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند.

۹ کیت نیست؟

کمبودها تنها محدود به تخت‌های بیمارستانی نیست، به کپسول اکسیژن و دستگاه ونتیلاتور هم همین‌طور. حالا با افزایش هولناک تعداد مبتلایان و تعداد مرگ‌ومیرها کیت‌های تشخیص هم در دسترس نیست!

درحالی‌که بسیاری غربالگری را بهترین راه جلوگیری از صعودی‌شدن بیماری می‌دانند رضا کرمی‌محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران می‌گوید: «با کمبود امکانات و کیت PCR مواجه هستیم و غربالگری بیماران کرونا کاملا متوقف شده‌است.» هرچند روز بعد از این اظهارنظر سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا کمبودی در زمینه کیت‌‌های تشخیصی کرونا وجود دارد، گفت: «کمبودی در زمینه کیت‌های تشخیصی کرونا در کشور وجود ندارد اما به‌دلایل مختلف ازجمله دشواری نمونه‌برداری و خطر انتقال بیماری در هنگام نمونه‌برداری، غربالگری آزمایشگاهی فقط در گروه‌های هدف انجام می‌شود».

۱۰ طرح افزایش کرونا

دولت فقط هشدار می‌دهد، جریانی وجود دارد که همه قصورات هم به گردن مردم باشد. افزایش سفرهای درون شهری با ناوگان حمل و نقل عمومی به مقدار روزانه یک میلیون مسافر در تهران و ادامه عجیب طرح ترافیک و اصرار به برگزاری کنکور همه و همه نشان می‌دهد دولت تصمیمی در تغییر ندارد. آمارها هم همچنان افسارگسیخته بالا می‌رود.

200 کشته دیروز شاید هراسی باشد در دل شهروندان ناچار اما تغییر در اجرای روند سیاست‌ها وجود ندارد. این بالاترین تعداد فوتی‌ها در برای نخستین بار از زمان آغاز بیماری کرونا در ایران در بهمن گذشته تاکنون است. سخنگوی وزارت بهداشت گفته است: دیروز ۲۴۵ هزار و ۶۸۸نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۰ نفر شمار جانباختگان کرونا در کشور تا دیروز به ۱۱ هزار و ۹۳۱ نفر رسید. نمودار مبتلا و قربانی‌های ویروس کرونا در ایران تا همین چند هفته پیش نشان می‌داد که تعداد قربانیان ویروس کرونا به کمتر از 50 نفر در روز رسیده است حالا اما ایران در زمینه آمار مرگ و میر کرونا رکوردشکنی کرده است. رکوردشکنی که ظاهرا برای همه عادی شده، حتی برای سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان که ساعتی پیش از آمار هولناک دیروز در رسانه ملی سخن گفت و تاکید کرد وضعیت این روزها نتیجه بی توجهی به خواهش‌هایش در ماه‌های گذشته است و تاوانی است که در پی آن می‌دهیم.

میثم اسماعیلی – جامعه / روزنامه جام جم

[ad_2]

Source link

این نوشته در متفرقه ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *