راه های درمان انواع افتادگی پلک به چه صورت است؟

افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک پاتولوژیک که به آن پتوز نیز گفته می شود، ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی مختلف ایجاد شود. پتوز یک طرفه بر یک چشم تأثیر می گذارد و پتوز دو طرفه بر هر دو چشم تأثیر می گذارد.

افتادگی پلک ممکن است بیاید و برود یا دائمی باشد. این بیماری می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، جایی که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود، یا می تواند بعدا رشد کند، که به عنوان پتوز اکتسابی شناخته می شود.

بسته به شدت وضعیت، افتادگی پلک های فوقانی بسته به میزان انسداد مردمک چشم می توانند بینایی را مسدود یا کاهش دهند. در بیشتر موارد، این بیماری چه به صورت طبیعی و چه با مداخله پزشکی برطرف خواهد شد.

 

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به علت خاص و شدت پتوز بستگی دارد. اگر این بیماری نتیجه سن یا چیزی است که شما با آن متولد شده اید، ممکن است پزشک توضیح دهد که هیچ کاری لازم نیست انجام شود زیرا این شرایط معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. اگر بخواهید افتادگی را کاهش دهید، ممکن است جراحی پلاستیک گزینه مناسبی باشد.

اگر پزشک متوجه شود که افتادگی پلک شما ناشی از یک بیماری زمینه ای است، به احتمال زیاد به دلیل آن تحت درمان قرار خواهید گرفت. این امر به طور معمول می تواند از افتادگی پلک ها جلوگیری کند.

اگر پلک شما جلوی دید شما را می گیرد، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند.

عینک هایی که می توانند پلک را بالا نگه دارند، که عصای پتوز نامیده می شود، گزینه دیگری است. این درمان اغلب در مواقعی که افتادگی پلک موقت باشد بسیار موثر است. اگر کاندید مناسبی برای جراحی نیستید، ممکن است عینک نیز توصیه شود. بهتر است بدانید: تمامی روش های درمان انواع افتادگی پلک + تصویر

·        عمل جراحي

پزشک شما ممکن است جراحی پتوز را توصیه کند. در طی این روش، عضله بالابر سفت می شود. با این کار پلک به سمت بالا در موقعیت مورد نظر بلند می شود. برای كودكانی كه دچار پتوز هستند، پزشكان گاهی اوقات جراحی را برای جلوگیری از بروز تنبلی چشم (آمبلیوپی) توصیه می كنند.

با این حال، خطرات مرتبط با جراحی، از جمله خشکی چشم، قرنیه خراشیده شده و هماتوم وجود دارد. هماتوم لخته خون است. علاوه بر این، غیر معمول نیست که جراحان پلک را بیش از حد بالا یا پایین بگذارند.

گزینه دیگر، عمل “اسلینگ” است که در آن از عضلات پیشانی برای بالا بردن پلک ها استفاده می شود.

 

·        عصای پتوز

عصای پتوز یک گزینه غیر جراحی است که شامل افزودن ضمیمه به قاب عینک شما است. این ضمیمه یا عصا با نگه داشتن پلک در جای خود از افتادگی جلوگیری می کند.

عصای پتوز دو نوع است: قابل تنظیم و تقویت شده. عصاهای قابل تنظیم به یک طرف قاب ها متصل می شوند، در حالی که عصا های تقویت شده به دو طرف قاب ها متصل می شوند.

عصا را می توان تقریباً بر روی انواع عینک ها نصب کرد، اما روی قاب های فلزی بهترین عملکرد را دارند. اگر به عصای پتوز علاقه دارید، با یک چشم پزشک یا جراح پلاستیک که با افرادی که مبتلا به پتوز هستند سرو کار دارند، مشورت کنید.

این نوشته در پزشکی, تازه ترین اخبار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.